STAFF LIST

Mr Mark Dixon Headteacher
Senior Leadership Team
Mr Gary Bendall Senior Assistant Head
Mrs Diana Bromley Bursar
Mrs Emma Glover Assistant Head – Enhanced Learning Team
Mr Simon King Assistant Head
Mrs Kathryn Ross Deputy Head (Academic)
Dr Ines Salman Head of the Junior School
Mr Mark Skidmore Deputy Head (Pastoral & Boarding)
Teaching Full Time - Junior Department
Miss R Barnaby Year 3 Teacher
Miss H Clark Year 5 Teacher
Mr J Leoffeler Year 6 Teacher
Mr A Mitsis Year 4 Teacher
Miss M Spencer Year 6 Teacher
Miss K Stephens Year 5 Teacher
Teaching Full Time - Secondary Department
Mr P Adams Teacher of Mathematics – 2 i/c
Miss H Ashton Teacher of Social Science
Miss B Ayers Teacher of French and Spanish
Miss A Baker Teacher of English – 2 i/c
Mrs S Barker Teacher of English
Miss T Bellaby Head of Social Science
Miss S Bibby Teacher of English
Mr D Brackpool Deputy Head of Sixth Form and Head of Year 13 - Head of Sociology
Mr M Brown Key Stage 3 Coordinator - Teacher of Physical Education
Mr S Burch Teacher of Mathematics
Mr E Carne Cover Supervisor – Director of Rugby
Mr J Castrique Teacher of Design and Technology
Miss N Clements Cover Supervisor
Mrs S Clouting Teacher of Geography
Mrs V Cribb Teacher of Science
Ms J Cumming Teacher of Science
Mrs A Danaee Key Stage 4 Coordinator – Head of Modern Foreign Languages
Miss C Dunstall Teacher of English
Mr L Edney Teacher of Music
Mr A Ernest Head of Economics and Business Studies
Mr A Ferris Head of Mathematics
Mr J Foreman Teacher of Mathematics
Mr G Fowles Teacher of Physical Education
Mrs H Fraser Head of Year 9 -Teacher of Mathematics
Dr N Grigsby Director of Music
Mr S Hobbs Head of Countryside Management
Mrs S Holguin Teacher of Mathematics
Miss C Kaye Head of Year 10 – Head of Physical Education
Ms E Kemp-Gee Teacher of Science
Mr J Kennedy Teacher of English and Drama
Miss R Killen Head of Art
Ms J Lord Instructor of Land Based Studies
Mrs A MacDermott Teacher of English – 2 i/c
Mrs M MacFarlane Teacher of Science
Miss R Mawhinney Teacher of Mathematics
Miss F Morris Teacher of History
Ms K O'Flynn Head of Design & Technology including Computing
Mrs W Peck Teacher of Science
Mr P Pedro Teacher of French and Spanish
Mrs K Pilgrim Reed Head of History
Mrs B Potter Head of Science
Mr S Randolph Head of Year 8 – Teacher of English
Miss P Robb Teacher of Science
Ms I Rolland Head of Year 11 – Teacher of Science
Miss L Ryder Teacher of Physical Education
Mr S Shaw Acting Head of Sixth Form and Head of Year 12 – Head of Psychology
Mr H Stevenson Head of English
Mr D Tell Teacher of English
Mrs S Terry Teacher of Business Studies & Economics
Mr A Tickett Teacher of English
Miss A Vaughan Head of Geography – Head of Co-Curricular
Miss G Watford Teacher of Spanish – 2 i/c
Mrs Y West Head of Year 7 -Teacher of Food Technology
Miss E Wicker Teacher of Art
Ms A Wojtowicz Teacher of Computer Science and ICT
Mr R Woodward Teacher of Science and Physical Education
Mrs C Zander Teacher of French and Spanish
Teaching Part Time
Mrs K Dixon Teacher of Religious Studies
Mrs V King Teacher of Physical Education
Heads of House
Mrs A Beer Head of Elizabeth House
Mr O Dyson Head of Gatton Hall – Teacher of Geography
Mrs M Gillmore Head of Alexandra House
Mrs R Kingston Head of Cornwall House – Teacher of Geography
Mr M Loveday Head of Gloucester House – Teacher of History
Mr B Maddox Head of Albert House
Mr A Phillips Head of Kent House – Teacher of English
Mr J Stafford Head of Rank-Weston
Mr D Swan Head of Edinburgh House - Teacher of English & Physical Education
Deputy Heads of House
Mr O Hairs Edinburgh
Mrs M McLaughlin Rank-Weston
Mr D Pryke Gloucester
Mr A Watkins Albert House
Miss C Watson Rank-Weston
Matrons
Mrs N Baldwin Alex House
Ms D Barrow Kent House
Mrs R Bridges Gatton Hall
Mrs N Byrne Albert House
Mrs S Evans Gatton Hall
Mrs J Groom Rank-Weston
Mrs V Mulcock Alex House
Ms S Mullard Rank-Weston
Mrs P Newman Elizabeth House
Mrs J Stephens Edinburgh House
Ms M Stone Gloucester Matron
Mrs L Wild Cornwall House
Teaching Support Staff
Mrs L Brackenbury Art Assistant
Miss N Clements Cover Supervisor
Mr S Don Design and Technology Assistant
Miss E Green PE Placement Student
Mr D Harvey Music Assistant
Mrs V Jackson Science Technician
Ms J Lord Instructor of Land Based Studies
Mrs P Mathias Food Technology Technician
Mr O Phillips Drama and Productions Manager
Mr S Pollard-Jones PE Placement Student
Mr A Reed Design and Technology Assistant
Mr J Weaver Science Technician
Teaching Assistants
Mrs C Atkins Learning Coach
Ms L Bostel Learning Coach
Mr J Boyce Chaplain & Learning Coach
Ms N Da-Silva-Skinner Learning Coach
Ms A Deane Learning Coach
Mr A Durston Learning Coach
Ms K Fowler Learning Coach
Mrs J Goundry Learning Coach
Mrs K Guest Learning Coach
Ms J Harvey Learning Coach
Miss E Irving Learning Coach
Mrs S Last Learning Coach
Mrs V McDaniel Learning Coach
Mrs P Neath Teacher of Design Technology – Learning Coach
Mrs S Ralph Assistant SENCO
Mrs K Rice Learning Coach
Mrs H Sargent Learning Coach
Mrs A Simon Learning Coach
Miss M Slater Learning Coach
Mrs D Smith Learning Coach
Mrs P Timms Learning Coach
Mrs G Warboys Learning Coach
Miss P Watson Teaching Assistant
Non-Teaching Support Staff
Mr R Bailey House Tutor
Mrs H Bryant LRC Administrator
Dr D Chambers Senior Customer Support Service
Miss L Chapman House Tutor
Miss C Cogger House Tutor
Mr A Coleman House Tutor
Mr B Cross House Tutor
Mr H Dean House Tutor
Mr C Egan IT Operations Manager
Ms L Faife-Smith LRC Administrator
Mr R Flynn House Tutor
Mr J Gillespie House Tutor
Miss T Gladstone House Tutor
Miss E Godsave House Tutor
Miss J Hodge House Tutor
Mr O Hunt House Tutor
Mrs M Kelly School Counsellor
Ms H Legg PROSPECTS Careers Advisor
Mrs E Seales School Counsellor
Miss C Sheldon House Tutor
Miss A Shepherd House Tutor
Mrs D Smith Social Inclusion Coordinator
Mrs J Stafford Child Protection Liaison Officer
Mr A Watkins House Tutor
Office Support Staff
Mrs S Auger Accounts Assistant
Ms K Baker Accounts Assistant
Mrs C Balkham Receptionist
Mrs A Bishop Music Administrative Assistant
Mrs M Boyce Executive Assistant to the Head
Mrs M Bright Reprographics Assistant
Miss M Burroughs Administrative Assistant
Mr J Chute Accounts Assistant
Mrs A Cunnington SLT Secretary
Miss P Davis Data and Exams Assistant
Miss A De Ponte Assistant to the Office Administrator
Mrs L De Tarnowsky Enhanced Learning Team Administrator
Miss S Dias Marketing and Development Officer
Mrs S Gall Human Resources Assistant
Ms A Godden Attendance Officer
Mrs G Goodman SIMS/Exams Assistant
Ms E Groenewald Administrative Assistant
Mrs H Harman Sales Ledger Assistant & Credit Controller
Mrs C Haymes Data & Examinations Manager
Mrs E Homes Sales Ledger Assistant & Credit Controller
Mrs C Honey Human Resources Manager
Mrs D Hyslop School Finance Officer
Ms J Jacobs SLT Secretary
Miss L Kilhams Office Administrator
Mrs L Love SLT Secretary
Ms F Mallinson Junior School Secretary
Mrs J Musto Admissions Administrator
Mrs F Newport Admissions Officer
Mrs H Parsons PE Department Administrator
Mrs H Pollard Director of Marketing & Admissions
Mrs A Price PA to Bursar
Miss H Richardson Examinations Officer
Mrs A Rickard Receptionist
Mrs S Sadler Sixth Form Administrator
Mrs W Streeter Foundation Finance Manager
Co-Curricular Activities
Mrs J Church Stables Administrative Assistant
Ms D Crickmore Stable Assistant
Miss I Economou Stables - Yard Manager
Mr R Farrell Stable Assistant
Mrs J Goodenough Duke of Edinburgh and Co-Curriculum Activities Coordinator
Mrs G Jackson Administrative Assistant
Miss F Paunet Stables Assistant
Mr J Raeburn Activities
Health Centre
Mrs S Bailey RGN
Mrs S Burke Health Centre Assistant
Mrs C Newey RGN - Health Centre Manager
Mrs L Parsons RGN
Mrs S Phongsathorn RGN
Mrs L Thomas Health Centre Assistant
Mrs M Watson RGN
Mrs E Westbrook RGN
Maintenance Staff
Mr M Bashford Maintenance Manager
Mr A Beer Maintenance Assistant
Miss A Castles-Greene Maintenance Department Administrator
Mr R Hill-Smith Minibus Driver
Mr G Iftimie Stables/Maintenance Assistant
Mr N Jahnke Maintenance Assistant
Mr N Martin Maintenance Assistant
Mr K Saxon Estates and Health and Safety Manager
Mr N Smit Grounds Assistant
Mr R Stockwell Maintenance Assistant
Mr M Wadey Chargehand
Housekeeping
Mrs V Gaunt Domestic Services Manager
Laundry
Mrs S Butcher Laundry Supervisor
Mr F De Oliveira Teixeira Laundry Assistant
Miss A Shaddock Laundry Assistant
Catering (Harrisons)
Mr J Atkins Sous Chef
Mr B Cross Executive Chef Manager
Mr A Kennedy Duty Catering Manager
Mr R Nunes Head Chef
Parkland Staff
Miss E Clark Volunteer & Community Project Officer
Mrs L Miller Education Manager
Ms S Moon Landscape and Heritage Officer
Mr G Smith School Gardener
Miss C Thompson Park Warden
Ms F Warwick-Ching Volunteer & Community Project Officer